Je streda, polovica januára. Sedím v kancelárii a hrabem sa v analýzach z minulého roka. Počasie za oknom je ako vystrihnuté z hororového filmu. Leje ako z krhly a atmosféru perfektne dotvára efekt hmlového oparu. Keď tu zrazu...
Pípíp, pípíp. Unavene beriem telefón do ruky, aby som si prečítala správu:
,,Ahoj, na zajtra máme voľné miesto na vyhliadkový let balónom v Alpách. Ideš? Odchod je dnes popoludní."
Chvíľu mi trvá, než sa môj mozog prepne do stavu plného vedomia a začne ozlomkrky premýšľať: Čo všetko mám v pláne na dnešok a zajtrajšok? Dá sa to prípadne posunúť? Je to reálne stihnúť sa zabaliť a narýchlo odísť? Čo všetko vlastne potrebujem so sebou? Pozriem sa znovu z okna a odpoveď znie spontánne a jednoznačne: Áno, idem!
Smer rakúske Alpy
Plán je nasledovný – rýchlo sa zabaliť a po poslednej popoludňajšej schôdzke vyraziť za nečakaným dobrodružstvom smer rakúske Alpy. Štartuje sa zajtra ráno o deviatej hodine z lyžiarskeho strediska Filzmoos pod Dachsteinom.
Ráno v Alpách je ako filmový strih
Prebúdzam sa do inej reality – azúrová obloha, žiarivé slnko, snehom poprášené svahy a nádherné siluety hôr. Teplomer ukazuje -10 °C a v tieni je poriadna zima, preto je dobré sa na let balónom obliecť do zimného oblečenia a hlavne nezabudnúť na teplé topánky. Odlieta sa priamo z mestečka Filzmoos, ktoré už zdobí pestrofarebná panoráma nafukujúcich sa balónov.
Tradičná balónová fiesta vo Filzmoose
Vyhliadkový let totiž prebieha v rámci balónovej fiesty, tradičného stretnutia teplovzdušných balónov, ktoré sa koná každý rok. Prilietajú sem balónové posádky z celého sveta a niekoľko dní si užívajú krásne výhľady, 360-stupňové otočky a nádherné zasnežené panorámy. A viete, čo je na tom najlepšie? Okrem krásnych výhľadov na vrcholky hôr je obrovskou výhodou fiesty tiež to, že vidíte nad horami iné balóny. A takýto pohľad len tak nezažijete...
Nasadáme do balóna a ide sa k oblakom
Náš balón je už takmer nafúknutý, nastupujeme do koša a zľahka odštartujeme nahor. Kam? To záleží na vetre... Tentoraz si pre nás pripravil smer Abtenau. Myslím ale, že let akýmkoľvek smerom by tu bol kúzelný. Kocháme sa výhľadom na ostatné balóny, ktoré sa postupne s nami vznášajú k oblohe. Mestečko pod nami sa zmenšuje a okolo nás sa rozprestiera nádherná zimná panoráma horských masívov.
Výhľady počas lietania balónom vyrážajú dych. idieť z výšky Dachstein (2995 m n. m.), Bischofmütze a Grossglockner je zážitok, na ktorý asi nikdy nezabudnem. Iný balón na Dachsteine dokonca pristál na „cikpauzu“. Škoda, že sme tiež nepotrebovali, bol by to ďalší neobvyklý zážitok. :)
Čo bolo na lete balónom nad Alpami to najlepšie?
Každému sa páčilo niečo iné, niekto sa nemohol nabažiť panorám (kvôli ktorým s nami mimochodom robili 360-stupňové otočky) a neskutočných výhľadov do diaľky, iní sa zase rozplývali nad tým, že sme v jednej chvíli napočítali na oblohe viac ako 30 teplovzdušných balónov. Ja som bola nadšená zo všetkého. Navyše ma milo prekvapilo, že bolo hore (vystúpali sme až do výšky 3 500 metrov!) v balóne príjemne teplo od slniečka i horáka, takže som si let skutočne užívala.1.jpg)
Vyhliadkový let balónom nad Alpami trval skoro tri hodiny, vietor nás postupne s ostatnými balónmi stáčal do údolia, leteli sme nad zjazdovkami a alpskými domčekmi a nakoniec sme bezpečne dosadli na sneh.
Zážitok na celý život
Po pristátí sme pomohli zabaliť balón a nasadli do auta, ktoré nás odviezlo späť do Filzmoos a pomaly sa vydali domov. Na tento úžasný zimný let balónom budem spomínať ešte dlho. Ak budete mať niekedy príležitosť, určite to skúste. Prelet nad Alpami v teplovzdušnom balóne je zážitok, ktorý zostane v srdci ešte dlho.


